The following guiding questions are aligned to each of the three main Leadership Dialogues planned for the Stockholm+50 meeting and will be integrated into the overall consultation agenda and report. Please refer to the question number in your comment.

LD3: Accelerating the implementation of the environmental dimension of sustainable development in the context of the decade of action and delivery for sustainable development:
 

  1. What are the biggest challenges we are facing in implementing the commitments to the 2030 Agenda and other environmental commitments (MEAs)? How do we create an enabling environment for delivery on the ground?
     
  2. What are the good practices and pathways that you would like to see scaled up to accelerate the implementation of the environmental dimension of Sustainable Development in the context, of the Decade of Action?
     
  3. How to transform governance and legal systems that maintain long-term economic stability and ecological and social wellbeing for all? 
     
  4. What measures are needed to align public, private and development finance with existing commitments and priorities?
     
  5. What type of partnerships from the UN and beyond are needed to accelerate a green and sustainable economic transformation that leaves no one behind?
     
  6. What capacities and technologies are needed to improve human wellbeing in harmony with nature? nature?

Comments (1)

Stockholm plus 50 Serbia
Stockholm plus 50 Serbia Moderator

Cilj nacionalnih konsultacija u Srbiji je da podstaknu debatu na nekoliko pre-definisanih tema u okviru inicijative „Stockholm+50“. U nastojanju da se stimuliše i pomogne proces konsultacija baziran na iskustvima i znanjima učesnika, promovisaće se koncept „Zdrava planeta za opšti prosperitet“. U tu svrhu definisana su određena pitanja i grupisana u tri dijaloga, a koja bi trebala da usmere diskusiju u željenom pravcu i da omoguće komparaciju stanja među zemljama, na globalnom nivou.

Zaključci, ideje i sugestije iznete tokom predstojećih sastanaka biće integrisani u Nacionalni izveštaj čiju će pripremu pomoći UNDP, a koji će i zvanično biti dostavljen krajem maja, domaćinu sastanka u Stokholmu.

U nastavku su pitanja koja Vam približavaju suštinu Dijaloga 3, a mi Vas molimo da se uključite u diskusiju. Ova sekcija za komentare zamišljena je kao prostor za otvorenu komunikaciju, tako da, budite slobodni da, pored davanja sopstvenih komentara, pružite svoje viđenje i na izneta mišljenja drugih.

 

Dijalog 3:  Ubrzanje implementacije ekološke dimenzije održivog razvoja u kontekstu Decenije za delovanje

 

  1. Koji su najznačajniji izazovi sa kojima se susrećemo u sprovođenju ekoloških obaveza i obaveza prema Agendi 2030 (multilateralnim ekološkim sporazumima)? Kako da stvorimo okruženje koje će omogućiti ostvarenje postavljenih ciljeva?
  2. Koji su dobri primeri i postupci koje biste voleli da unapredite i/ili replicirate sa ciljem ubrzanja sprovođenja ekološke dimenzije održivog razvoja u kontekstu „Decenije za delovanje“ (Decade of action)?
  3. Kako transformisati upravu i pravni sistem u cilju postizanja ekonomske stabilnosti, ekološkog i socijalnog blagostanja za sve građane?
  4. Kako možemo iskoristiti i imati koristi od sveprisutne digitalne revolucije i kako osigurati uravnoteženo i mudro širenje digitalnih tehnologija za ubrzanje implementacije ekološke dimenzije, ali bez nuspojava po zdravlje i tokove otpada koje digitalizacija takođe može doneti?
  5. Koje su mere potrebne da bi se uskladilo javno, privatno i razvojno finansiranje sa postojećim obavezama/obećanjima i prioritetima? Kako privući i poboljšati efikasnost javnog i privatnog kapitala za podršku „Deceniji za delovanje“ (Decade of action) i kako unaprediti transparentnost uz pomoć digitalnih tehnologija?
  6. Koja vrsta partnerstva ili podrške od UN-a ili drugih organizacija je potrebna da bi se ubrzala zelena, održiva i uravnotežena ekonomska transformacija (koja nikoga ne ostavlja po strani)?
  7. Koji su potrebni kapaciteti i tehnologije kako bi se unapredilo blagostanje i harmonija ljudi sa prirodom?
  8. Generalna skupština UN proglasila je period od 2021 do 2030 za Dekadu obnove ekosistema, preuzimajući vodeću ulogu u pronalaženju Rešenja zasnovanih na prirodi (RZP) za obnovu vitalnih ekosistema širom sveta i borbu protiv klimatskih promena. Kako osigurati da RZP budu integrisana u nacionalne strategije za prilagođavanje klimatskim promenama i druge relevantne planove?
  9. Kako transformisati model upravljanja i institucijalni okvir, stvoriti efikasnije i modernije mehanizme koji će biti prilagodljivi i agilni, a samim tim i sposobni da odgovore na sve veće izazove koji se odnose na klimu, životnu sredinu i održivi razvoj?
  10. Kako digitalne tehnologije mogu da podrže transformaciju institucija i modela upravljanja, kako se informaciono-komunikacione tehnologije mogu koristiti za poboljšanje stanja u ekološkoj dimenziji, ali i za promociju i razmenu informacija, te koja je uloga mladih u ovom procesu?

 

Zajdenička pitanja za sva tri dijaloga:

  1. Koje aktivnosti smatrate da bi međunarodni sastanak „Stockholm+50“ trebao da inicira?
  2. Kako možemo da obezbedimo da sastanak Stokholm+50 bude adekvatno promovisan, da zaključci budu dobro saopšteni širokoj javnosti i da pored novih obećanja i optimizma donese stvarne i opipljive promene?