The following guiding questions are aligned to each of the three main Leadership Dialogues planned for the Stockholm+50 meeting and will be integrated into the overall consultation agenda and report. Please refer to the question number in your comment.

LD2: Achieving a sustainable and inclusive recovery from the coronavirus disease (COVID-19) pandemic:
 

  1. What are the most promising sustainable and inclusive recovery practices currently being applied by public, private and civil society groups at individual, community, city, regional, country level? And how could we scale them up?
     
  2. What recovery and pre-existing practises need to be changed to ensure an inclusive and sustainable recovery?
      
  3. How do we ensure that all countries/communities can benefit from opportunities stemming from a sustainable and just transition?
     
  4. How can we create better performing industries and supply chains for a just transition to more sustainable economies? which sectors are most critical? 
     
  5. What are some of the commitments and “responsible” principles that need to be made by key industry sectors and by finance and investment institutions?
     
  6. What are the decent green jobs of the future?  What are the new skills needed, what is needed from business?  from government?  from academia?

Comments (1)

Stockholm plus 50 Serbia
Stockholm plus 50 Serbia Moderator

Cilj nacionalnih konsultacija u Srbiji je da podstaknu debatu na nekoliko pre-definisanih tema u okviru inicijative „Stockholm+50“. U nastojanju da se stimuliše i pomogne proces konsultacija baziran na iskustvima i znanjima učesnika, promovisaće se koncept „Zdrava planeta za opšti prosperitet“. U tu svrhu definisana su određena pitanja i grupisana u tri dijaloga, a koja bi trebala da usmere diskusiju u željenom pravcu i da omoguće komparaciju stanja među zemljama, na globalnom nivou.

Zaključci, ideje i sugestije iznete tokom predstojećih sastanaka biće integrisani u Nacionalni izveštaj čiju će pripremu pomoći UNDP, a koji će i zvanično biti dostavljen krajem maja, domaćinu sastanka u Stokholmu.

U nastavku su pitanja koja Vam približavaju suštinu Dijaloga 2, a mi Vas molimo da se uključite u diskusiju. Ova sekcija za komentare zamišljena je kao prostor za otvorenu komunikaciju, tako da, budite slobodni da, pored davanja sopstvenih komentara, pružite svoje viđenje i na izneta mišljenja drugih.

 

Dijalog 2:  Postizanje održivog i inkluzivnog oporavka od pandemije COVID-19

 

  1. Koje su najperspektivniji primeri i prakse održivog i inkluzivnog oporavka koje trenutno primenjuju javni i privatni sektor, civilno društvo, pojedinci, zajednice, gradovi i opštine ili regionalne i nacionalne organizacije? Kako bismo ih mogli unaprediti?
  2. Koji su sektori najviše pogođeni pandemijom i sa najvećim uticajem na klimu i životnu sredinu u Srbiji?
  3. Kako obezbediti investicije i programe oporavka koji će omogućiti zdravu transformaciju u nisko-karbonsku ekonomiju koja će biti otporna, inkluzivna i efikasna u upotrebi resursa u periodu nakon pandemije?
  4. Koji su lanci vrednosti kojima je potrebna hitna pažnja/intervencija, koje treba „ozeleneti“ i transformisati tako da njihov uticaj na prirodu bude pozitivan (a ne negativan kao do sada)?
  5. Kako pretvoriti krizu izazvanu pandemijom u priliku i stvoriti industriju i lance snabdevanja boljih performansi i kako uz to osigurati pravednu tranziciju ka održivoj ekonomiji? Kako osigurati inkluzivan i održiv oporavak i koji sektori su najkritičniji?
  6. Vlade u svetu pripremaju planove za podršku ekonomskom oporavku od pandemije COVID-19. Međutim, postojeći paketi podsticaja uglavnom zanemaruju prirodu i biodiverzitet što može produbiti klimatsku krizu i naneti velike ekonomske štete. Kako u Srbiji preduprediti stvaranje dodatne štete i osigurati da najmanje 10% ulaganja u oporavak bude usmereno na zaštitu i obnovu prirode?
  7. Koje biste obaveze i principe odgovornog ponašanja izdvojili, a koje treba da preuzmu ti kritični industrijski sektori, i finansijske institucije i investitori?
  8. Koji su po vama prihvatljivi zeleni poslovi budućnosti? Koje su nove veštine potrebne i šta bi poslovni sektor mogao da uradi? Šta bi mogla Vlada? Šta obrazovni sistem?
  9. Kako aktuelna kriza u Ukrajini utiče na oporavak od pandemije u Srbiji i da li poremećaji na tržištu snabdevanja energijom i hranom (da pomenemo samo neke) mogu usporiti ekonomski oporavak i kakve će to imati implikacije na zaštitu životne sredine?

 

Zajdenička pitanja za sva tri dijaloga:

  1. Koje aktivnosti smatrate da bi međunarodni sastanak „Stockholm+50“ trebao da inicira?
  2. Kako možemo da obezbedimo da sastanak Stokholm+50 bude adekvatno promovisan, da zaključci budu dobro saopšteni širokoj javnosti i da pored novih obećanja i optimizma donese stvarne i opipljive promene?